Կայուն Զարգացման Ներդրումային Հիմնադրամը մասնակցեց «Արևային օդատաքացուցիչների հետազոտություն և նախագծում. տեխնիկական և ֆինանսական տեսանկյունից կիրառելիությունը Հայաստանի մարզերում» թեմայով աշխատաժողովին
Առաջին անգամ Հայաստանում իրականացվում է «Արևային օդատաքացուցիչների հետազոտություն և նախագծում. տեխնիկական և ֆինանսական տեսանկյունից կիրառելիությունը Հայաստանի մարզերում» թեմայով ուսումնասիրություն։ Ուսումնասիրության շրջանակում հոկտեմբերի 8-ին կազմակերպվել էր աշխատաժողով-տեխնիկական քննարկում, որի ժամանակ ներկայացվեցին արևային օդատաքացուցիչների միջազգային կիրառությունը և վերջիններիս էներգաարդյունավետության և այլ տեխնիկական բնութագրերի գնահատման համար առաջարկվող մեթոդաբանությունը, ներառյալ մեթոդաբանության փորձարկման որոշակի նախնական արդյունքներ:
Կայուն Զարգացման Ներդրումային Հիմնադրամը ինչպես նաև այլ շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչներ մասնակցեցին աշխատաժողովին։ Աշխատաժողովը կազմակերպվել էր «ԵՄ-ն հանուն Հայաստանի համայնքներում էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի» ծրագրի շրջանակում, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (ԳԴ ՏՀԶՆ) պատվիրակմամբ Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող ԷԿՈսերվ ծրագրի շրջանակում: Միջոցառման ընթացքում Կայուն Զարգացման Ներդրումային Հիմնադրամի աշխատակիցների կողմից ներկայացվեցին նաև առաջարկներ Հայաստանի Հանրապետությունում արևային օդատաքացուցիչների կիրառելիության վերաբերյալ։

The Sustainable Development Investment Fund participated in the workshop “Exploration and design of solar air heaters with focus on their technical and financial applicability in rural Armenia”
For the first time in Armenia, a study on “Exploration and design of solar air heaters with focus on their technical and financial applicability in rural Armenia” is being carried out. As part of the study, a workshop-technical discussion was organised on October 8, during which the international application of solar air heaters and the proposed methodology for assessing their energy efficiency and other technical characteristics were presented, including some preliminary results of methodology testing.
The Sustainable Development Investment Fund, as well as representatives of other interested organizations participated in the workshop.The workshop was organised within the framework of the “EU for Energy Efficiency and Renewable Energy in the Communities of Armenia” project, which is co-financed by the European Union and commissioned by the Ministry of Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany, with implementation by GIZ as part of the ECOserve programme. During the event, the employees of the Sustainable Development Investment Fund also presented proposals regarding the applicability of solar air heaters in the Republic of Armenia.