Կայուն Զարգացման Ներդրումային Հիմնադրամը Երևանի քաղաքապետարանի N 42 մանկապարտեզի, Նոր Նորքի, Կարմիր Բլուրի, Արշակունյաց առողջության կենտրոնների շենքերի համար իրականացրել է էներգետիկ աուդիտ: Էներգետիկ աուդիտն իրականացվել է «Երևանի քաղաքապետարանի 4 քաղաքային շենքերի էներգետիկ աուդիտ» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է «Ռիսկերի նվազեցման և էներգաարդյունավետ շենքերի վերանորոգման ներդրումների մասշտաբավորման» ՄԱԶԾ-Համաշխարհային հիմնադրամի ծրագրով:
Կայուն Զարգացման Ներդրումային Հիմնադրամի մասնագիտական խումբն էներգետիկ աուդիտ/հետազոտություն ընթացքում հավաքագրել և ամփոփել է հաստատությունների էներգիայի օգտագործման, ծախսերի ու շենքի բնութագրերի վերաբերյալ ընդհանուր տեղեկությունները: Տեղանքների ուսումնասիրության ընթացքում գույքագրվել և գնահատվել է շենքերի էներգետիկ ենթակառուցվածքները, մասնավորապես ջեռուցման (էլեկտրական և գազով) համակարգերը, ինչպես նաև շենքի արտաքին պատող կոնստրուկցիան և այլն:
Էներգետիկ աուդիտի նպատակն է գնահատել էներգիայի սպառման ներկայիս մակարդակը, գնահատել էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների օգտագործման հնարավորությունները, և վերլուծել առկա հարմարավետության պայմանները, ինչպես նաև ցույց տալ էներգետիկ աուդիտների իրականացման հայեցակարգի շրջանակներում կիրառվող ստանդարտ ընթացակարգերն ու քայլերը՝ համաձայն միջազգային լավագույն փորձի:
Սույն էներգետիկ աուդիտի կոնկրետ արդյունք է տիպիկ քաղաքային շենքերում էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի օգտագործման հնարավորությունների համապարփակ վերլուծության, որը ներառում ինչպես շենքի արտաքին պատող կոնստրուկցիայի վերանորոգումը, այնպես էլ էներգաարդյունավետության հորիզոնական միջոցառումները։ էներգետիկ աուդիտը կապահովի, որ ապագա ծրագրում ներառվեն ամենաարդյունավետ միջամտությունները՝ հնարավորություն տալով իրականացնել լավ պլանավորված հետագա քայլեր, ինչպես նաև կապահովի շահառու շենքերի վերականգնման համար նախատեսված բազմադոնորային ֆինանսավորմամբ հավակնոտ ծրագրի նախագծերի մշակմանը։

Инвестиционный Фонд Устойчивого Развития провёл энергоаудит зданий детского сада № 42 мэрии Еревана, а также медицинских центров «Нор Норк», «Кармир Блур» и «Аршакуняц». Энергоаудит был проведён в рамках проекта «Энергоаудит четырёх муниципальных зданий мэрии Еревана», финансируемого программой ПРООН и Глобального фонда «Расширение инвестиций в снижение рисков и энергоэффективную реконструкцию зданий».
В ходе энергетического аудита/обследования команда специалистов Инвестиционного Фонда Устойчивого Развития собрала и обобщила общую информацию об энергопотреблении, расходах и характеристиках зданий учреждений. В ходе обследования объектов была проведена инвентаризация и оценка энергетической инфраструктуры зданий, в частности, систем отопления (электрического и газового), а также облицовки здания и т. д.
Целью энергетического аудита является оценка текущего уровня энергопотребления, оценка возможностей повышения энергоэффективности и использования возобновляемых источников энергии, анализ существующих условий комфортности, а также демонстрация стандартных процедур и этапов, используемых в рамках концепции проведения энергетического аудита, в соответствии с передовой международной практикой.
Данный энергоаудит является конкретным результатом комплексного анализа энергоэффективности и потенциала возобновляемой энергии типичных городских зданий, включая как реконструкцию облицовки здания, так и меры по повышению энергоэффективности в целом. Энергетический аудит обеспечит включение наиболее эффективных мер в будущую программу, что позволит тщательно спланировать последующие шаги и разработать амбициозные проекты, финансируемые несколькими донорами, для реконструкции зданий, участвующих в программе.