• Ռեսուրսների մոբիլիզացման ազգային պլանի վերաբերյալ աշխատաժողով
Կայուն Զարգացման Ներդրումային Հիմնադրամը սույն թվականի ապրիլի 10-ին ք. Երևանում Անի Պլազա հյուրանոցում «Լավագույն փորձի ընդլայնման համար ռեսուրսների մոբիլիզացման 3 պլանների մշակման, Լոռու և Սյունիքի մարզերի շահագրգիռ կողմերին հողերի համապարփակ կառավարման և արոտավայրերի կառավարման պլանների ներկայացում» Ծրագրի շրջանակներում ներկայացրեց Հիմնադրամի մասնագետների կողմից մշակված Հողերի դեգրադացիայի չեզոքացմանն ուղղված ռեսուրսների մոբիլիզացման ազգային պլանը (ՌՄՊ): Միջոցառմանը մասնակցում էին Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Շրջակա միջավայրի, Էկոնոմիկային նախարարությունների ներկայացուցիչները, գյուղատնտեսության և բնապահանության ոլորտների միջազգային ու տեղական կազմակերպությունները, այդ թվում հիմնադրամներ և ՀԿ-ներ:
Բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը, Կայուն Զարգացման Ներդրումային Հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Հայկ Բադալյանը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության ներկայացուցիչ Գայանե Սիմոնյանը:
ՌՄՊ-ների մշակումը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության ֆինանսավորմամբ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ պետական հիմնարկի կողմից իրականացվող «Հայաստանում հողերի դեգրադացման կանխման հանձնառությունների / պարտականությունների իրականացումը` դեգրադացված մարգագետինների կայուն կառավարման և վերականգնման միջոցով» դրամաշնորհային ծրագրի մաս։
ՌՄՊ-ն նպատակ ունի նպաստել հողերի դեգրադացիայի չեզոքացման և կայուն կառավարման գործընթացների ֆինանսավորման, կարողությունների զարգացման և համակարգված կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը։ Այն առաջարկում է մոտեցումներ և գործիքակազմ, որոնք թույլ են տալիս ապահովել կայուն ֆինանսավորում և աջակցություն հողերի վերականգնման և դեգրադացիայի կանխարգելման ծրագրերի իրականացման համար։
Ներկայացված ՌՄՊ-ով քարտեզագրվել և մեկ տեղում ամփոփվել է տարբեր շահակիցների այն ծրագրերն ու ջանքերը, որոնք ուղղված են հողերի վերականգնմանը, գյուղատնտեսության կայունության բարձրացմանը, ջրային և հողային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարմանը, գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաների նորարարական լուծումների ներդրմանը և համայնքների ներգրավմանն ու կարողությունների զարգացմանը:
ՌՄՊ-ն ներառում է առկա մարտահրավերների և բացերի վերլուծություն, ներկայացնում է շահակիցներին ու գործընկեր կառույցներին, ինչպես նաև առաջարկում է համակարգված մոտեցում, ներառյալ պետական և ոչ պետական ֆինանսավորման, մասնավոր ներդրումների ու դոնոր աջակցության ձևաչափերը։
Հանդիպման ընացքում տեղի ունեցան արդյունավետ քննարկումներ, ինչպես նաև ներկայացվեցին առաջարկներ պլանի լավարկման նպատակով:

СЕМИНАР ПО НАЦИОНАЛЬНОМУ ПЛАНУ МОБИЛИЗАЦИИ РЕСУРСОВ
Инвестиционный Фонд Устойчивого Развития 10 апреля этого года в отеле «Ани Плаза» в Ереване в рамках проекта «Разработка 3 планов мобилизации ресурсов для масштабирования передового опыта, представления комплексных планов управления земельными ресурсами и пастбищами заинтересованным сторонам в Лорийской и Сюникской областях был представлен Национальный план мобилизации ресурсов (НРМР) для нейтрализации деградации земель, разработанный специалистами Фонда.
В мероприятии приняли участие представители министерств территориального управления и инфраструктуры, охраны окружающей среды и экономики, а также международных и местных организаций в сфере сельского хозяйства и охраны окружающей среды, включая фонды и НПО.:
С приветственным словом выступили заместитель министра окружающей среды Республики Армения Тигран Габриелян, генеральный директор Инвестиционного Фонда Устойчивого Развития Гайк Бадалян и представитель Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН в Армении Гаяне Симонян.
Разработка МПР управления земельными ресурсами является частью грантовой программы «Реализация обязательств/ответственности по предотвращению деградации земель в Армении посредством устойчивого управления и восстановления деградированных лугов», реализуемой Управлением по реализации экологических программ Министерства окружающей среды Республики Армения и финансируемой Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН.
Целью МПР является содействие нейтрализации деградации земель и финансирование процессов устойчивого управления, развитие потенциала и повышение эффективности скоординированного управления. Он предлагает подходы и методы, которые обеспечивают устойчивое финансирование и поддержку реализации программ по восстановлению земель и предотвращению деградации.
Представленный МПР объединил и обобщил в одном месте программы и усилия различных заинтересованных сторон, направленные на восстановление земель, повышение устойчивости сельского хозяйства, эффективное управление водными и земельными ресурсами, внедрение инновационных решений в области сельскохозяйственных технологий, а также вовлечение и развитие потенциала сообществ.
В МПР включен анализ существующих проблем и пробелов, представлены заинтересованные стороны и партнерские учреждения, а также предлагается скоординированный подход, включая форматы государственного и негосударственного финансирования, частных инвестиций и донорской поддержки.
В ходе встречи состоялись продуктивные обсуждения, а также были высказаны предложения по улучшению плана.